Úvodný príhovor prezidentky Fóra pre pomoc starším, Ľubice Gálisovej

 

 

Vážené dámy, vážení páni, milí hostia, milí priatelia

 

 

len  pár dní nás delí, od krásnych  sviatkov,  Vianoc, kedy snáď všetky srdcia na svete sa otvárajú. Sme nežnejší, milší, láskavejší.

V týchto dňoch  radi rozdávame nielen materiálne darčeky, ale chceme i rozdávať plnú náruč radosti, šťastia  a lásky. V týchto dňoch si oveľa viac všímame ľudí okolo seba a určite sme milší, pozornejší i k tým, ktorých vôbec nepoznáme. Je to skutočne čarovný čas, kedy sa narodila Láska.  Táto Láska chce v našich srdciach prebývať, chce naplniť náš život a premeniť   nás  na ľudí,  ktorí túto Lásku rozdávajú plným priehrštím

         Preto  prosím všetkých,  skúsme jej to dnes dovoliť.

Vo svete je veľký deficit lásky, porozumenia a pozornosti k iným, i k svojim blízkym. Mnohí naši starší členovia rodín sú opustení a zabudnutí. Často máme pocit, že takmer všetci ľudia sú k sebe ľahostajní, sebeckí a zlí. Myslíme si, že starší občan je už nepotrebný, zbytočný, je na obtiaž. V spoločnosti  často prevláda názor, že starší už nemá čo ponúknuť spoločnosti,  rodine.

Naša organizácia Fórum pre pomoc starším   chce aspoň trochu tento stav zmeniť. Chceme  ukázať, že nie je to  pravda, len sa skúsme okolo seba viac pozerať a vidieť to čo je dobré, krásne. Skúsme vidieť to čo mnohí starší pre nás, pre spoločnosť robia, čo nám všetkým dávajú,  vidieť to, že  sú pre nás užitoční a potrební. Oni sú zdrojom múdrosti, skúseností, sú koreňmi našich rodín, našej spoločnosti, sú našou súčasťou.

  Chceme ukázať, koľko úžasných a dobrých ľudí žije medzi nami Týmto podujatím by sme chceli dať určitú nádej, že môžeme spolu veľa zmeniť, že svet môže byť plný lásky, radosti a pohody.

A preto vôbec nie je náhoda, že práve v tomto vianočnom čase sme sa  rozhodli každoročne organizovať toto podujatie, ktoré si ja dovolím nazvať darom srdca, darom  lásky tým, ktorí si to naozaj zaslúžia. Chceme prejaviť pozornosť našim starším spoluobčanom, dobrým  ľuďom, ktorí robia úžasné veci a udeliť im ocenenie a titul Senior roka. Má to byť signál i pre všetkých v ich okolí, aby si všimli ich prácu, obetavosť a dobrotu, aby ich viac milovali a mali k nim úctu.

Toto nádherné prostredie bojnického zámku má taký úžasný nádych čarovnej rozprávky. A je super, že nám vedenie zámku umožnilo túto akciu práve tu zorganizovať.

Skúsme si teraz na chvíľku zatvoriť oči a preniesť sa akoby do rozprávky.  

Predstavme si,      že sme teraz  v akomsi  krásnom a čarovnom svete, kde vládne len dobrota, porozumenie, láska, radosť a neuveriteľný pokoj. Všetko dopĺňajú blikajúce svetielka zlatého  vianočného stromčeka, ktoré sa dotýka sŕdc nielen tých, ktorí sú tu prítomní, ale celého sveta a každá jedna žiarovka, toto malé svetielko sa premieňa na obrovský  prúd svetla A toto svetlo akoby chcelo vojsť do všetkých našich domovov a zapáliť v nich svetlo lásky a rozžiariť celý svet, aby už neexistovala zloba, nenávisť, ľahostajnosť.

Doslova môžeme cítiť, ako sa to svetlo a dobrota  z tejto sály šíri a prúdi medzi ľudí, do  celej našej krajiny.

Určite mi dáte za pravdu , že je to skutočne krásna predstava a možno sa to zdá naozaj len ako rozprávka. Ja si však myslím , že nie je to tak a nie je to iba rozprávka.  Skúsme spoločne túto predstavu premeniť na realitu. Pretože len my ľudia môžeme láskou zmeniť svet.

Dnes opäť tak  ako pred rokom  sa tu zišli nádherní ľudia, ktorí toto svetlo nosia v sebe a ktoré sa snažia zapáliť i v iných. Ľudia, ktorí rozdávajú lásku, pokoj, ktorí zabúdajú na seba, na svoje bolesti, starosti, problémy a sú vždy po ruke tým, ktorí ich potrebujú.

 Dnes sme sa ocitli v skutočnej rozprávke z reálneho života, ktorú rozprávajú úplne jednoduchí, nenápadní  ľudia, ktorých  skutky, jemné dotyky lásky, pozornosti a starostlivosti  veľmi často nechceme vidieť,  nevieme o nich a nevnímame ich. Prijímame  ako úplnú samozrejmosť  že sú pri nás tieto nádherné bytosti, ktoré nás milujú  a ktoré sa nám odovzdávajú. Veľmi často zabúdame im povedať tak jednoduché slovíčko ďakujem,- mám ťa rád,- som rád, že ťa mám,- som rád , že si, - že si pri mne.

Naša organizácia chce v tomto vianočnom čase odovzdať dar lásky, dar srdca  týmto našim starším spoluobčanom, ktorým chceme poďakovať za všetko čo nám dali, čo nám denne dávajú, čo pre nás robia.

 Dostali sme celý rad návrhov a bolo pre nás veľmi ťažké vybrať tých, ktorých dnes oceňujeme. Každý jeden, ktorý bol navrhnutý  by si zaslúžil toto ocenenie, obrovskú náruč vďaky,  pozornosť , ktorú by im nielen  blízki,  príbuzní, ale celá spoločnosť mala denne prejavovať.  Sú to práve oni, ktorí náš svet robia krajším, ktorí ho menia, ktorí ho robia ho lepším.

Bolo skutočne dojímavé nielen čítať životopisy a obetavé skutky tých, ktorých mnohí ľudia, organizácie navrhovali na toto ocenenie Seniora roka. Priznám sa, že mám k Vám všetkým veľkú úctu a obdiv.

 Dnes sa táto sála premenila na nebo na zemi, doslova žiari nie preto, že je zlatá, ale  preto že ju naplnili dobrí, úžasní ľudia, ktorí vedia milovať,  ktorí majú široké a veľké srdce, plné svetla.  Je úžasné pozerať sa na Vás, ktorí ste tu prítomní a ja za seba môžem povedať, že mi srdce napĺňa pocit veľkej nehy a nekonečnej vďačnosti, že ste, že Vás môžem poznať, že sa môžem pozerať do Vašich očí a povedať Vám dnes za seba, za všetkých veľké ďakujem.