Senior roka 2010

                           

 

 

 

Ďaľší  ocenení ...

Stručné charakteristiky ostatných ocenených

 

Fotogaléria

Všetky fotky z akcie senior roka 2009

 

Rozhovor so zlatým Seniorom roka 2010

 

 

 

                                                                    

 

         

 

 

 

 

 

 

1. Zlatý senior roka 2010

Ladislav JANIGA , narodený,9.1.1944,Mlynica 117, 059 91,  Tatranská Lomnica

Pán Ladislav sa narodil v roku 1944. Je špičkový horolezec, profesionálny záchranár, uznávaný fotograf, kameraman, ktorý má na svojom konte aj dve knižné publikácie je vo svojich šesťdesiatich siedmich rokoch vzorom pre omnoho mladšie ročníky. V roku 1979 si ho takmer našla smrť, pri záchrane ľudského života došlo k havárií vrtuľníka. Prežil jeden z pilotov letky ministerstva vnútra a jeden záchranár a tým bol pán Ladislav. Ani po úraze na hory nezanevrel a vrátil sa do nich pracovať,  žiť a naďalej  pomáhal pri záchrane nespočetného množstva ľudí. Svoju láska k horám odovzdal aj svojím synom, prvorodený syn sa vydal aj  v jeho šľapajach.  Za pána Ladislava  hovoria osobné činy a sám ani nepomysli na chválu ... Preto aj pán Janiga je dnes ocenený.

 

2. Strieborná seniorka roka 2010

Jolanka KOTOROVÁ , narodená 19.4.1913 – 97 rokov – Nitra, Dom dôchodcov

Pani Jolana Kotorová má 97 rokov narodila sa v  Kozárovciach v okrese Levice. Pochádza z poľnohospodárskej rodiny. Pracovala na majetkoch svojich rodičov. Z troch súrodencov bola najstaršia. V  manželskom živote nemala veľa šťastia. Ako 30 ročná ovdovela. Pri návrate domov im vo večerných hodinách vybuchla  pod nohami mína, ktorá usmrtila jej manžela. Ona ako tehotná bola zranená. O tri mesiace sa jej narodila dcéra Emília. Nikdy viac sa už nevydala,  zostala verná manželovi po celý život.Napriek tomu, že vzrastom je drobnej postavy, osobnostne je to veľká žena, vždy obetavá, ochotná pomôcť aj keď ju často nežiadali.V Nitre žije od svojich 60 tich rokov. Pri jej krásnom veku 97 rokov by človek očakával odovzdanú, chorobami a rokmi poznačenú babičku,  s ktorou nie je ľahká reč. Opak je však pravdou. P. Jolanka je úžasná! Optimistická, teší sa zo všetkého, všetko chce robiť, vyskúšať, o všetko sa zaujíma, rada chodí na šikovné ručičky, kde vyrábajú rôzne výrobky. Ju nemožno nemať  rád. Je príkladom, ako sa dá život prežiť plnohodnotne, pozitívne, zodpovedne a pritom nenápadne a skromne. Patrí jej  za to úcta a poďakovanie.

 

3. Brondzový senior roka 2010

Doc. RNDr.PhMr. Rudolf MEDVECKÝ – narodený 16.2.1929 – 81 rokov,

Pán Rudolf sa narodil v roku1929 vo Vrútkach. V rodnom meste vychodil ľudovú školu a v  absolvoval Štátne gymnázium s maturitou. Záujem o lekárske a prírodné vedy ho priviedol v tom istom roku na Lekársku fakultu – odbor štúdia farmácie v Bratislave,  štúdium ukončil s vyznamenaním. V roku 1952, keď bola založená samostatná Farmaceutická fakulta UK v Bratislave, ktorá v tom čase nemala vybudovaný vlastný pedagogický zbor a ani vlastné priestory, nechal sa kompetentnými osobnosťami farmácie prehovoriť a upísal sa učiteľskému povolaniu na celý život. V roku 1952 nastúpil ako asistent do Ústavu, neskoršie na Katedru chémie, ktorá bola integrujúcim pracoviskom pre všetky chemické disciplíny štúdia farmácie. V roku 1957 bola založená Katedra farmaceutickej chémie, kde ako jeden zo zakladajúcich členov pôsobil až do odchodu na dôchodok.