Fórum pre pomoc starším spustilo krízovú linku pre seniorov

Seniorom z celého Slovenska pomôže v ťažkých  životných situáciách krízová Senior linka na bezplatnom telefónnom čísle 0800 172 500, ktorú dala do prevádzky nezisková organizácia Fórum pre pomoc starším (FpPS) so sídlom v Prievidzi.

Na linke budú poskytovať odborne vyškolení pracovníci rady a pomoc seniorom nielen v otázkach právnych, zdravotných, spoločenských a rodinných, ale aj starším ľuďom, ktorí sa cítia osamelí alebo sú psychicky na dne.

Ako uviedla prezidentka FpPS Ľubica Gálisová, z doterajšej niekoľkoročnej činnosti v poradenstve, majú veľa skúseností so staršími ľuďmi, ktorí s ana fórum doteraz obracali, pretože sa ocitli pre nich v  beznádejnej situácii. Niekedy sa potrebujú iba vyrozprávať zo svojich ťažkostí a nechať si poradiť.
Práve na to bude slúžiť na Slovensku ojedinelá Senior linka. Prvý kontakt s volajúcimi budú zabezpečovať pracovníci FpPS, ktorí už absolvovali príslušné školenie.Ak budú vedieť poradiť, urobia tak ihneď, prípadne dajú klientom kontakty na inštitúcie, na ktoré sa môžu obrátiť vo svojom bydlisku. Ak pôjde o komplikovaný odborný problém, zapíšu si meno alebo telefónne číslo klienta, budú ho konzultovať s príslušnými odborníkmi a výsledok mu potom oznámia. Môže sa stať, že sa na niekom pácha krivda alebo sa stretáva s neprávosťou hraničiacou s kriminálnou činnosťou. Vtedy pracovníci Senior linky budú kontaktovať aj políciu.

V prvej fáze bude linka v prevádzke v pracovných dňoch od 9.00 do 17.00 h. V ostatnom čase bude k dispozícii odkazová služba. Cieľom je získať toľko finančných prostriedkov, aby linka mohla slúžiť nepretržite 24 hodín, konštatovala Gálisová.

Zdroj www.pluska.sk