Starší ľudia nemajú prístup k sociálnym službám, tvrdí prieskum

SITA | 23. apríla 2010  15:16
Najväčším problémom starších ľudí je prístup k sociálnym službám. Vyplynulo to z prieskumu, ktorý realizovalo Fórum pre pomoc starším na vzorke 500 respondentov, orientovaného na stredné a východné Slovensko. Autori prieskumu si zámerne vybrali práve rizikovejšie regióny, ktoré odzrkadľujú vernejšie problémy, s ktorými sa ľudia stretávajú.
 
Dôchodcom sa na Slovensku žije ťažko. Kým v západných krajinách si ľudia starobu užívajú a spoznávajú svet, priemerný dôchodok na Slovensku je 337 eur.

"Dôchodcovia by chceli ostať čo najdlhšie doma, no potrebovali by opatrovateľskú pomoc," povedal na tlačovej besede autor prieskumu Peter Guráň. Výskum potvrdil, že je čoraz väčší dopyt po týchto službách, obce ich častokrát nedokážu pre nedostatok financií poskytovať. Väčšina starších ľudí tiež poukázala na to, že na zaplatenie služieb, či pobyt v sociálnom zariadení nemá dostatok prostriedkov. Priemerný dôchodok je na Slovensku 337 eur, na pobyt v sociálnom zariadení sa tak musí skladať aj zvyšok rodiny.

Súčasný zákon o sociálnych službách podľa prezidentky fóra Ľubice Gálisovej nie je dobrý a starším ľuďom stavia predovšetkým administratívne prekážky k prístupu k službám. Problémom je tiež nedostatok profesionálnych opatrovateliek. Väčšinou po získaní kvalifikácie a skúseností totiž odchádzajú za lepším zárobkom do zahraničia. Aj na tieto skutočnosti poukázal prieskum.

Tomanová radšej odvolala tlačovku k výsledkom prieskumu

Výsledky prieskumu nemali za cieľ útočiť na žiadnu politickú stranu, zdôraznili jeho autori. Prezentovali len názor ľudí, ktorý mal politikom pomôcť pri príprave ďalších legislatívnych zmien.

Ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová vo štvrtok požiadala prezidentku fóra, aby sa tlačová beseda neuskutočnila, pretože výsledky neboli prekonzultované a prieskum vyznieva tendenčne proti tejto vláde. Gálisová to odmietla s tým, že výpovede ľudí nemožno ovplyvňovať a výsledky potvrdzujú len súčasnú situáciu starších ľudí.

Tlačová beseda sa mala uskutočniť na pôde Slovenského národného strediska pre ľudské práva. Jeho riaditeľka Anna Zachová však autorov prieskumu rovnako požiadala o zrušenie besedy. To sa udialo popoludní po žiadosti ministerky Tomanovej. Výsledky tak boli prezentované v priestoroch nadácie Charty 77.

Zdroj: www.spravy.pravda.sk